fbpx
 

Deviasyon (Burun Kemiği Eğriliği)

Deviasyon Burun Eğriliği

Deviasyon (Burun Kemiği Eğriliği)

Deviasyon, burun kıkırdağı ve burun kemiğinde meydana gelebilecek eğrilikler olarak açıklanır. Deviasyona neden olan bu eğiklikler, burun orta duvarının orta hattan kayması neticesinde yapmış olduğu burun tıkanıklığı durumudur.

Burun yapıları anne karnından itibaren gelişmeye başlar. Bu gelişim ve değişim; 18 yaşlara kadar hız ile devam eder. Bu yaşlar sonrasında ise burnun büyüme süreci tamamlanmış olur. Bu büyüme esnasında genlerden gelen kod ile ya da burna alınan darbeler neticesinde burun orta duvarında eğrilik gözlemlenebilir.

Araştırmalar ile toplumumuzda %80 gibi oranlarda deviasyon olduğu bilinse de, bunların önemli bir kısmı hafiftir ve klinik problem oluşturmasından çok uzaktadır. İleri düzeydeki deviasyonlar tedavi gerektirmektedir.  Deviasyonun belirtileri;

  • Burun tünellerinde tıkanıklık
  • Akıntı, tıkalı hal, çoğu zaman tek kanallı tıkanıklık
  • Sıklık ile görülen burun kanamaları
  • Sık yaşanan sinüzit rahatsızlığı
  • Yüz ve baş ağrısı
  • Geniz akıntısı
  • Bebek ve küçük çocuklarda sesli solunum
  • Horlama
  • Ağız kuruması
  • Uykuda nefessiz kalma

 

Deviasyon (Burun Eğriliği Ameliyatı) Nedir?

Çeşitli sebeplerle eğri konumda olduğu ve deviasyonunun görüldüğü durumlarda, kemik ve kıkırdak dokuların düzenlenmesinin yapıldığı cerrahi operasyona Deviasyon ameliyatı adı verilir. Bu operasyon sırasında burun içerisinde nefes almaya engel teşkil eden kemik dokular alınarak var olan kıkırdak dokular uygun şekilde yeniden düzenlenir ve konumlandırılır.

Her burun estetiği operasyonda olduğu gibi deviasyon operasyonlarında da teşhisin doğru konulması çok önemlidir. Bu nedenle öncelikle hastanın genel sağlık durumu ile birlikte nazal septum yapısındaki bozukluklar tespit edilir. Bu aşamada kimi zaman radyografik görüntüleme yöntemlerinden ve burun içi kameralardan faydalanılır.

Daha sonrasında hastanın durumuna uygun olarak hangi anestezi yönteminin uygulanacağına karar verilir. Hasta konforu da göz önünde bulundurularak genel anestezi tercih edilir. Anestezi sağlandıktan sonra operasyon aşamasına geçilir. Bu aşamada genellikle burun altından küçük bir kesi açılarak iç dokulara ulaşılır ve fazla kemik dokusu bu açıklıktan çıkarılır. Daha sonra eğer kıkırdak dokularda fazla miktarda olayan problemler söz konusuysa bunlar burun içerisinde düzeltilerek operasyon tamamlanır. Eğer kıkırdak dokulardaki yapısal problemler burun içerisinde opere edilemeyecek kadar fazlaysa kıkırdak dokular burun dışında şekillendirilerek tekrar yerleştirilebilir.

 

Deviasyon (Burun Eğriliği Ameliyatı) Kimlere Uygulanabilir?

Deviasyon nedeniyle nefes almada zorluk gibi problemler yaşayan herkese yapılabilir. Yalnızca özel durumlar dışında kişinin kemik ve yüz gelişiminin tamamlandığı 18-20 yaş aralığının beklenmesi tavsiye edilir. Eğer akut bir travmaya bağlı olarak gelişen bir burun kırığı ya da buna bağlı deviasyon söz konusu ise daha erken yaşlarda operasyon yapılması gerekebilir.

 

Deviasyon (Burun Eğriliği Ameliyatı) Sonrası 

Deviasyon operasyonu sonrasında hastanın en az 4-5 saat takibi yapılır. Daha sonrasında eğer ki bir komplikasyon söz konusu değilse ve hastanın koşulları uygunsa taburcu gerçekleştirilir. Hekim tarafından operasyon sonrası koruyucu amaçlı antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar düzenlenir. Operasyon sonrası ilk birkaç gün hastanın dinlenmesi önerilir. Genellikle kişiler Deviasyon operasyonu sonrası 2-3 gün içerisinde normal hayatlarına dönebilseler de bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve bu süre bir haftaya kadar çıkabilir.

Operasyon sonrası en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri burnun darbelerden ve travmalardan korunmasıdır. Kemik iyileşme süresince alınacak bir darbe operasyonun başarısını olumsuz yönde etkileyebilir ve tekrar deviasyon meydana gelebilir. Eğer operasyon sonrası aşırı kanama, bilinç bulanıklığı, kötü koku, iltihabi akıntı, aşırı ağrı gibi problemler yaşanıyorsa vakit kaybetmeden hekime başvurmak gerekir.